Міжнародне товариство свідомості Крішни Запоріжжя ISKCON

Просто повторюйте Харе Крішна Харе Крішна Крішна Крішна Харе Харе
Харе Рама Харе Рама Рама Рама Харе Харе і будьте щасливі!

Шрі Шрі Нітай-Ѓаурахарі, божества в храмі ISKCON Запріжжя

29 липня 2023 (для України) — Падміні екадаші (перервати піст с 05:12 до 8:05)

Докладніше про екадаш

Сута Ґосвамі сказав: “Юдгіштгіра Махараджа запитав: – О, Джанардана, як називається екадаші світлої половини додаткового місяця у високосному році? Як його правильно дотримуватись? Будь ласка, повідай мені це”.

Верховна Особа Бога, Господь Шрі Крішна, відповів: “О Пандава, такий гідний хвали екадаші світлої половини додаткового місяця високосного року називається Падміні. Він дуже сприятливий. Удачливі душі, що дотримуються його з рішучістю та вірою, повертаються до моєї обителі. Могутність цього екадаші додаткового місяця у руйнуванні гріхів можна порівняти з Моєю могутністю. Навіть чотириголовий Господь Брахма не може належним чином прославити цей екадаш. Давним-давно Господь Брахма розповів Нараді про цей екадаші, що звільняє та забирає всі гріхи”.

Лотосоокий Господь Крішна був дуже задоволений питанням Юдгіштхіри і звернувся до нього з такими приємними словами: “О царю, будь ласка, слухай уважно, як я повідаю тобі шлях посту в Падміні екадаші, якого рідко дотримуються навіть великі святі.

Треба починати постити в дашамі, за день до екадаші не їсти урад дал, стусан дал, горох, шпинат, мед, морську сіль, а також не обідати в чужих будинках і не користуватися бронзовими тарілками. Потрібно уникати цих восьми речей. У дашамі треба їсти лише один раз, спати на підлозі та утримуватися від сексу. В екадаші відданий повинен стати рано вранці, але не повинен чистити зуби. Потім він повинен ретельно омитися, якщо можливо, в місцях паломництва. Оспівуючи священні гімни з Вед, він повинен намазати своє тіло коров'ячим гноєм, змішаним із глиною, пастою з насіння кунжуту, травою куша та порошком із плодів амалакі. Після цього відданий має знову ретельно вимитися, після чого оспівати такі молитви:

“О священна глина, тебе створив Господь Брахма, очистив Кашьяпа Муні і підняв Господь Крішна у вигляді Варахи, втілення у вигляді вепря. О глина, будь ласка, очисти мою голову, очі та кінцівки. О глина, я шанобливо схиляюся перед тобою. Будь добра і очисть мене, щоб я міг поклонятися Всевишньому Господу Харі.

O гній, ти маєш лікувальні та антисептичні властивості, тому що ти виходиш безпосередньо зі шлунка нашої загальної матері, корови. Ти можеш очистити всю землю. Будь ласка, прийми мої покірні поклони і очисти мене.

O плоди амалакі, будь ласка, прийміть мої смиренні поклони. Ви народилися зі слини Господа Брахми, і вашою присутністю очистилася вся планета. Будьте ласкаві та очистіть кінцівки мого тіла.

О Верховний Господь Вішну, о Бог богів, о владику всесвіту, о тримаючий раковину, диск, палицю та лотос, будь ласка, дозволь мені здійснити омивання у всіх священних місцях паломництва”.

Вимовляючи ці прекрасні молитви, оспівуючи мантри Господу Варуні і медитуючи на всі місця паломництва, розташовані на берегах Ганги, треба зробити омивання в будь-якій воді, що знаходиться під рукою. Потім, о Юдгіштгіра, відданий повинен витерти своє тіло, очистивши рот, спину, груди, руки і талію перед тим, як поклонятися Всевишньому Господу, одягненому в сяючий жовтий одяг, тому Хто дає насолоду всім істотам. Цим відданий зруйнує усі свої гріхи. Після цього він повинен повторити священну мантру Гаятрі, здійснити підношення своїм предкам, потім увійти до храму Вішну, щоб поклонятися Нараяні, дружині Лакшмідеві.

Якщо можливо, відданий має зробити мурті Радха-Крішни або Шива-Парваті із золота і підносити їм чудове віддане поклоніння. Він повинен наповнити мідний або глиняний горщик чистою водою, змішаною з ароматичними речовинами, накрити горщик кришкою з тканини, а також золотою або срібною кришкою, приготувавши таким чином асану, на якій можуть сидіти мурті Радха-Крішни або Шива-Парваті для поклоніння.

Відповідно до можливостей, відданий повинен поклонятися цим мурті з ароматними пахощами, яскравою лампою на ґгі, пастою з сандалового дерева, а також камфорою, мускусом, кункумою та іншими ароматичними речовинами, а також добірними запашними квітами, такими як білий лотос та іншими, відповідно до сезону, а також піднести чудово приготовану їжу. У цей особливий екадаші відданий повинен співати і танцювати в екстазі перед Божеством. Він повинен уникати праджалпи всіх видів і не повинен також розмовляти чи торкатися людини низького народження або жінки в період менструації. Цього дня він повинен особливо старанно намагатися говорити лише правду, і не повинен нікого критикувати перед Божеством Господа Вішну, ні брахманів, ні духовного вчителя. Скоріш, він має з іншими відданими слухати, як вайшнави читають з пуран про славні справи Господа Вішну. Не треба пити або навіть торкатися губами до води в екадаші, а той, хто не може виконувати цей припис, повинен пити лише воду чи молоко. Інакше піст вважається перерваним. Треба пильнувати всю ніч, співати та грати на музичних інструментах для трансцендентного задоволення Верховної Особи.

Протягом першої чверті ночі в екадаші відданий має запропонувати своєму шановному мурті трохи м'якоті кокосового горіха, під час другої — плоди бел, під час третьої — апельсин, а коли ніч підходитиме до кінця — трохи горіха бетеля. Пильнуючи першу частину ночі в екадаші, відданий отримує таку ж нагороду, якби він робив Агніштома-яг'ю. Пильнуючи протягом другої частини ночі, відданий отримує нагороду, ніби він зробив Ваджапея-ягью. Пильнуючи третю частину ночі, відданий отримує нагороду, порівнянну зі скоєнням Ашвамедха-яг'ї, а той, хто пильнує всю ніч, знаходить всі вищеперелічені блага, а також велике благословення, отримуване скоєнням Раджасуйя-яг'ї. Немає кращого дня посту на рік, ніж Падміні екадаші. Ніщо не може дарувати таку нагороду як він, чи це вогняне жертвопринесення, будівля, освіта чи аскетизм. Безумовно, той, хто дотримується цієї священної посади в екадаші, отримає всі блага, що досягаються обмиванням у всіх місцях паломництва світу.

Після пильнування протягом ночі, відданий повинен на світанку здійснити омивання, потім ретельно поклонятися Мені. Потім він повинен нагодувати гідного брахмана і з повагою дати йому мурті Господа Кешави та горщик, наповнений чистою ароматною водою. Такий дар гарантуватиме відданому успіх у цьому житті та звільнення в майбутньому.

О безгрішний Юдгіштгіра, відповідаючи на твої питання, Я описав правила і приписи, а також благословення екадаші світлої частини додаткового місяця високосного року. Піст цього дня Падміні дарує благо, що дорівнює посту, що набуває, у всі інші екадаші. Екадаші темної половини додаткового місяця високосного року, що називається Парама екадаші, такий же могутній у знищенні гріхів, як і Падміні.

Тепер, будь ласка, уважно слухай, як Я повідаю тобі чудову розповідь про цей священний день. Пуластья Муні одного разу розповів цю історію Нарададжі.

Пуластьї Муні якось трапилося врятувати Равану з в'язниці Картавір'ярджуни, і, почувши про це, Нарада Муні запитав свого друга: “О найбільший з мудреців, адже Равана переміг усіх напівбогів, включаючи Господа Індру; як же зміг Картавір'ярджуна перемогти Равану, що є такий вправний у битві?”

Пуластья Муні відповів: “О великий Нарада, у Трета-югу в династії Хайхайя прийняв народження Картавір'я (батько Картавір'ярджуни). Його столицею було місто Махішматі, і була у нього тисяча цариць, яких він дуже любив. Однак жодна з них не могла народити йому сина, якого він так сильно хотів. Він робив жертвопринесення і поклонявся напівбогам і пращурам, але через прокляття деяких мудреців, був нездатний народити сина — а без сина цар не радів своєму царству, як голодний ніколи не може по-справжньому насолоджувати свої почуття.

Цар Картавір'я ретельно розглянув своє становище, а потім вирішив зробити сувору аскезу для того, щоб досягти своєї мети. Він одягнув пов'язку з кори, відростив волосся і передав управління царством своїм міністрам. Одна з цариць, Падміні, народжена в династії Ікшваку, найкраща з жінок, дочка царя Харішчандри, побачила, як цар іде. Оскільки вона була цнотливою жінкою, то відчула, що її обов'язок — слідувати за п'ятами свого коханого чоловіка. Скинувши всі царствені прикраси зі свого прекрасного тіла, і одягнувши на себе шматок тканини, вона пішла до лісу за своїм чоловіком.

Зрештою Картавір'я досяг вершини гори Ґандгамадану, де піддав себе суворій аскезі протягом десяти тисяч років медитуючи і молячись Господу Ґададгарі, який володіє палицею. Але він так і не одержав сина. Бачачи свого дорогого чоловіка виснаженим до кісток та шкіри, Падміні знайшла вирішення проблеми. Вона прийшла до діви Анасуйї. З великою повагою Падміні сказала: “О найвеличніша жінка, мій дорогий чоловік, Картавір'я, наражає себе на сувору аскезу протягом останніх десяти тисяч років, але Господь Кешава, єдиний, хто може знищити всі попередні гріхи і теперішні труднощі, все ще не змилосердився над ним. О найудачливіша, будь ласка, назви день посту, дотримуючись якого, ми можемо задовольнити Всевишнього Господа нашою відданістю, яка така велика, що Він нагородить мене прекрасним сином, який правитиме світом як імператор”.

Почувши слова Падміні, яка була дуже цнотлива і віддана своєму чоловікові, велика Анасуйя відповіла їй дуже підбадьорливо: “О чудова, лотосоока жінка, зазвичай у році дванадцять місяців, але після кожних тридцяти двох місяців додається ще один, і два екадаші, що випадають цього місяця, називаються Падміні екадаші і Парама екадаші. Вони випадають на двадаші у світлу та темну частину місяця відповідно. Ти повинна постити в ці дні і пильнувати всю ніч. Якщо ти зробиш так, то Верховна Особа Бога, Харі, надішле тобі сина”.

О Нарада, так Анасуя, дочка мудреця Кардами, пояснила силу цих екадаші. Вислухавши її, Падміні з вірою дотрималася правил, щоб мати сина. Падміні постила, не вживаючи навіть води, і не спала всю ніч, оспівуючи славу Господу і танцюючи в екстазі. Господь Кешава був дуже задоволений її відданістю і з'явився перед нею, сидячи на спині великого Ґаруда. Господь сказав: “О прекрасна, ти принесла мені дуже велике задоволення, постячи в екадаші додаткового місяця. Будь ласка, проси мене про благословення”.

Почувши ці великі слова владики всього всесвіту, Падміні піднесла Всевишньому Господу віддані молитви і попросила Його про сокровенне діяння свого чоловіка. Господь Шрі Крішна пішов зі словами: “О лагідна жінка, Я дуже щасливий з тобою, тому що немає для Мене місяця дорожче, ніж цей, а ті екадаші, які припадають на цей місяць, найдорожчі Мені. Ти дотримувалася вказівок Анасуї досконало, тому Я зроблю все, щоб догодити тобі. Ти і твій чоловік отримаєте такого сина, якого бажаєте”.

Потім Господь, що рятує світ від горя, сказавши царю Картавір'ї: “О царю, проси мене про будь-яке потаємне бажання свого серця, і Я його виконаю, тому що твоя дорога дружина принесла Мені величезну насолоду”.

Цар був дуже радий почути це. Звісно, він попросив сина, якого хотів так довго: “О владика всесвіту, о той, хто вбив демона Мадху, милостиво подаруй мені сина, який ніколи не буде вбитий ні напівбогами, ні людьми, ні зміями, ні демонами, ні духами, якого зможеш здолати тільки Ти”. Всевишній Господь одразу ж сказав: “Хай буде так!”, — і пішов.

Цар був дуже задоволений дружиною та повернувся з нею до палацу. Падміні незабаром завагітніла, і син, сильнорукий Картавірярджун з'явився на світ. Він був найсильнішим у всіх трьох світах, тому навіть десятиголовий Равана не зміг перемогти його у битві. Крім Господа Нараяни, який тримає диск, булаву та інші символи у своїх руках, ніхто не міг перемогти його. Він мав ці якості завдяки своїй матері, яка дуже суворо і з вірою дотримувалася екадаші, тому і зміг перемогти жахливого Равану. Це не дивно, о Нарададжі, оскільки Картавірярджуна був благословенням Верховної Особи Бога. З цими словами Пуластья Муні пішов.

Всевишній Господь, Шрі Крішна, завершив: “О безгрішний Юдгіштгіра, тому що ти запитав Мене, Я пояснив тобі силу цього особливого екадаші. О найкращий з царів, той, хто дотримується цієї посади, безсумнівно досягне Моєї особистої обителі. І якщо ти захочеш виконання своїх бажань, то маєш робити те саме”.

Вислухавши ці слова свого коханого Кешави, Дхармараджа (Юдгіштгіра) наповнився радістю, а коли настав час, з відданістю дотримувався Падміні екадаші”.

Сута Ґосвамі підсумував: “О мудрий Шаунака, я пояснив тобі все про цей сприятливий екадаш.

Кожен, хто з відданістю постить у екадаші додаткового місяця високосного року, ретельно дотримується регулюючих принципів, прославиться і щасливо піде назад до Бога. А той, хто просто слухає або читає про це екадаші, також отримає велике благо і, безумовно, досягне обителі Господа Харі.

Так закінчується оповідання зі Сканда пурани про славу Падміні екадаші, екадаші світлої частини додаткового місяця у високосному році.

Что такое экадаши?

История экадаши: как день экадаши стал значительнее всех других дней

Как соблюдать Экадаши?

Экадаши — лечебно-профилактическое односуточное голодание

Важность соблюдения экадаши

Книга "Экадаши — День Господа Хари"

Слухаємо Книги Прабгупади